Stanovisko zriadovateľa k správe o výchovno-vzdelávacej činnosti nájdete TU
Építészeti Szakközépiskola
Nitrianska cesta 61
940 01 Nové Zámky
SPRÁVA O VÝCHOVNO -VZDELÁVACEJ ČINNOSTI,
JEJ VÝSLEDKOCH A PODMIENKACH ŠKOLY A
ŠKOLSKÉHO ZARIADENIA ZA ŠKOLSKÝ ROK 2023/2024
Správa bola prerokovaná
v pedagogickej rade dňa : 08.10.2024
---------------------------
Ing. Katarína Töröková
riaditeľka školy
Vyjadrenie rady školy:
Rada školy pri SOŠs-ÉSzKI,
Nitrianska cesta 61, Nové Zámky
odporúča zriaďovateľovi schváliť správu
o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti
za školský rok 2023/2024
dňa : 09.10.2024
----------------------------
Mgr. Mária Pšenáková
predsedkyňa RŠ
Vyjadrenie zriaďovateľa:
Nitriansky samosprávny kraj,
Rázusova 2/A, 949 01 Nitra
schvaľuje Správu o výsledkoch výchovno- vzdelávacej činnosti za školský rok 2023/2024
.............................................................................
Východiská a podklady:
Správa je vypracovaná v zmysle:
- Vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 435/2020 Z. z. z 18.12.2020 o štruktúre a obsahu správ o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach škôl a školských zariadení.
- Koncepcia školy na roky 2020-2025
- Plán práce školy na školský rok 2023/2024
- Vyhodnotenie plnenia plánov práce jednotlivých metodických združení a predmetových komisií.
S P R Á V A
o výsledkoch a podmienkach výchovno-vzdelávacej činnosti
Strednej odbornej školy stavebnej –Építészeti Szakközépiskola,
Nitrianska cesta 61, Nové Zámky
za školský rok 2023/2024
Údaje o škole
(§ 2 ods.1 písm.a)
Názov školy
Stredná odborná škola stavebná - Építészeti Szakközépiskola
Adresa školy
Nitrianska cesta 61, 940 01 Nové Zámky
Kontakty:
sekretariát
vrátnica
dielne
tel. 035/6 401 077
tel. 035/ 6 401 083
tel. 035/ 6 428 610
Webové sídlo
www.sosstavnz.edupage.org
Adresa elektronickej pošty
skola@nzstav.sk
Vedúci zamestnanci školy
Meno Priezvisko
Funkcia
Ing. Katarína Töröková
riaditeľka školy
PaedDr. Ingrid Braunfeldová
zástupkyňa pre teoretické vyučovanie
Mgr. Róbert Dudek
zástupca pre odborný výcvik a praktické vyučovanie
Ing. Vladimír Paluk
vedúci ekonomického a technicko-hospodárskeho úseku
Mgr. Henrieta Nagyová
vedúca vychovávateľka
Členovia rady školy
P.č.
Meno a priezvisko
Funkcia
Zvolený /delegovaný/ za
1.
Mgr. Mária Pšenáková
Predseda
pedagogických pracovníkov
2.
Bc. Beáta Sklenárová
Podpredseda
nepedagogických pracovníkov
3.
Mgr. Simona Havettová
Člen
pedagogických pracovníkov
4.
Katarína Bajteková
Člen
rodičov
5.
Zuzana Vrzalová
Člen
rodičov
6.
Darina Tomčová
Člen
rodičov
7.
Isabel Fajnorová
Člen
žiakov
8.
Ing. Marek Oremus
Člen
delegovaný VÚC
9.
Ing. Ladislav Marenčák
Člen
delegovaný VÚC
10.
Ladislav Konkoly
Člen
delegovaný VÚC
11.
Pavol Kuruc
Člen
stavovská organizácia
Údaje o zriaďovateľovi
(§ 2 ods.1 písm.b)
Názov
Nitriansky samosprávny kraj
Adresa školy
Rázusova 2/A, 949 01 Nitra
Kontakty:
037/69 22 911
Adresa elektronickej pošty
info(at)unsk.sk
Informácia o činnosti rady školy a o činnosti poradných orgánov školy
(§2 ods. 1, písm c)
Rada školy pri SOŠs-ÉSzKI, Nitrianska cesta 61, Nové Zámky bola ustanovená v zmysle § 24 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.
Rada školy je orgán školskej samosprávy, je poradný samosprávny orgán, ktorý vyjadruje a presadzuje verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania. Posudzuje a vyjadruje sa k činnosti školy. V školskom roku 2023/2024 zasadala 4 krát, 2krát formou per rollam. Dňa 10. 10.2023 schvaľovala per rollam : Vyhodnotenie plnenia koncepčného zámeru rozvoja školy za školský rok 2022/2023, Správu o výsledkoch a podmienkach výchovno vzdelávacej činnosti v školskom roku 2022/2023. Dňa 15.11.2023 zasadala rada školy s nasledovným programom : prijímacie skúšky : schválenie kritérií na nadchádzajúci školský rok, vyhodnotenie maturitných a záverečných skúšok, prerokovanie a schválenie školského vzdelávacieho programu, správa o hospodárení, návrh a schválenie štatútu školy, návrh a plán zasadnutí rady školy, diskusia, uznesenie, záver. Dňa 27.02.2024 zasadala rada školy s nasledovným programom: rozpočet školy na daný kalendárny rok, výsledky hospodárenia za kalendárny rok, výchovno-vzdelávacie výsledky za 1 polrok aktuálneho školského roka, aktuálne problémy školy, diskusia, uznesenie, záver. Dňa 07.06.2024 schvaľovala RŠ per rollam : plán výkonov, schválenie počtu tried a počtu žiakov na školský rok 2025/2026, vyhodnotenie zápisu žiakov do I. ročníkov.
- pedagogická rada školy
Pozostáva zo všetkých pedagogických zamestnancov. Rieši najdôležitejšie úlohy, prerokúva výsledky výchovno-vzdelávacieho procesu, prerokúva pochvaly a výchovné opatrenia, znížené známky zo správania, opravné skúšky, ktoré ukladá riaditeľke školy na schválenie. O rokovaniach sa vedie zápisnica s prijatými závermi. Schádza sa najmenej štyrikrát ročne, účasť na zasadnutiach pedagogickej rady je povinná.
- predmetové komisie jednotlivých študijných, učebných odborov a predmetov
Na škole pracujú predmetové komisie všeobecnovzdelávacích predmetov (PK) a predmetové komisie jednotlivých študijných, učebných odborov, komisie jednotlivých učebných odborov, ktoré sa svojou činnosťou podieľali a podieľajú na rozpracovaní jednotlivých cieľov ŠkVP a plánu práce školy do činnosti svojich PK .
Vypracovali učebné osnovy učebných predmetov školského vzdelávacieho programu študijných odborov, učebných odborov profilovaných na škole. Členovia PK vypracovali tematické výchovno-vzdelávacie plány jednotlivých vyučovacích predmetov, metodické a didaktické postupy na vyučovaní a odbornej praxi žiakov. Podieľali sa na príprave prijímacích, maturitných, záverečných skúšok.
Učitelia poverení zodpovednosťou za vedenie študijných odborov a predmetových komisií a odborní garanti jednotlivých študijných, učebných odborov, ktorí sú určení v pláne práce školy na aktuálny školský rok, participovali na realizácii cieľov ŠkVP ako aj na kontrolnej činnosti, ktorú zamerali na kvalitu výchovy a vzdelávania, na zabezpečovanie praktického vyučovania.
Kontrola činnosti poradných orgánov sa vykonala v súlade s interným plánom kontrolnej činnosti. Boli kontrolované: plán činnosti, jeho plnenie, písomná dokumentácia, aktivity, hospitácií.
- výchovné poradenstvo a školský psychológ
V rámci práce školského psychológa bola počas uplynulého roka venovaná pozornosť rôznym činnostiam, najmä poradenským sedeniam so žiakmi a konzultáciám s pedagógmi, majstrami odbornej výchovy, a tiež so zákonnými zástupcami žiakov.
Počas školského roka bolo realizovaných 296 individuálnych poradenských sedení so žiakmi. Najčastejším impulzom k návšteve školského psychológa bola neschopnosť pracovať s vlastnými emóciami. Žiaci často hľadali podporu v rámci prežívania ťažkých životných situácií, pri odbúravaní nevhodných vzorcov správania, ale aj v prípade stupňujúcich sa negatívnych dôsledkov závislostí.
V rámci práce školského podporného tímu sme realizovali aj sériu skupinových stretnutí s triednymi kolektívmi, kde sme sa venovali téme duševného zdravia. Spoločne sme sa zapojili do osvetovej aktivity Bubnovačka, ktorá má za cieľ presmerovať pozornosť mladých ľudí na problematiku násilia páchaného na deťoch. Organizovali sme rôzne skupinové aktivity na stlmenie triednych kolektívov a sprostredkovali sme workshopy v rámci prevencie sociálno-patologických javov.
Nemenej dôležitú časť práce tvorila konzultačná činnosť. S pedagógmi, majstrami odborného výcviku a vychovávateľmi bolo realizovaných 291 konzultácií za účelom riešenia konfliktov v triede, odpozorovaných zmien v správaní žiakov, ale aj kvôli starostlivosti o žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Konzultovalo sa aj s externými odborníkmi, najmä v rámci starostlivosti o žiakov s vývinovými poruchami učenia, počas organizovania preventívnej činnosti, aj v rámci sprostredkovania odbornej lekárskej starostlivosti pre žiakov, ktorých ťažkosti presahovali kompetencie školského psychológa.
V školskom roku 2023/2024 sa okrem starostlivosti o žiakov venovalo aj vzdelávaniu, a to účasťou na rôznych pracovných stretnutiach, odborných seminároch aj workshopoch.
Počas školského roka 2023/2024 bola v rámci práce výchovného poradcu venovaná pozornosť hlavne žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ale aj výchovnému či kariérnemu poradenstvu.
Poradenské sedenia ohľadom efektívnej kompenzácie vývinových porúch boli poskytované ako samotným žiakom, tak aj ich zákonným zástupcom. Vhodné metódy výučby či komunikácie sa konzultovali s pedagógmi aj majstrami odborného výcviku. V spolupráci s odborníčkami zo zariadení poradenstva a prevencie sa vykonali aj rediagnostické vyšetrenia, na základe ktorých sa poskytovali podporné opatrenia.
Realizovali sa aj pohovory kvôli porušovaniu školského poriadku žiakmi. Najčastejšími príčinami boli nevhodné prejavy na vyučovacích hodinách a zanedbávanie školskej dochádzky.
Dôležitou súčasťou poradenstva bola aj kariérna výchova, v rámci ktorej dochádzalo k poskytovaniu informácii o možnostiach ďalšieho vzdelávania, o budúcom pôsobení na trhu práce, a tiež k sebapoznávaniu a podpore sebarozvoja.
Počas školského roka sa venovalo aj organizovaniu rôznych preventívnych aktivít, hlavne v réžii externých odborníkov. Predchádzali im dotazníkové prieskumy, v rámci ktorých sa získavali informácie ohľadom skúseností žiakov s návykovými látkami a ich preferencií týkajúcich sa preventívnych aktivít na škole. Spolupracovali sme so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva, Regionálnym osvetovým strediskom v Nových Zámkoch, Knižnicou Antona Bernoláka, Kanceláriou prevencie kriminality policajného zboru v Nitre, Oddelením poradenstva a vzdelávanie UPSVaR-u aj s občianskymi združeniami STORM a PRIMA.
- rada rodičovského združenia ( ZRŠ )
ZRŠ je nezávislé, dobrovoľné združenie rodičov alebo iných zákonných zástupcov žiakov SOŠ, ktoré vyvíja svoju činnosť na základe demokratických princípov.
Spolupracuje s pedagogickými pracovníkmi, podieľa sa na výchove a vzdelávaní žiakov s cieľom zabezpečiť im kvalitné pôsobenie, založené na princípoch humanizmu, vlastenectva, vedeckosti a demokracie, podporovať úsilie vedenia školy a školského zariadenia, učiteľov a ostatných pedagogických pracovníkov vo výchovno - vzdelávacom procese, aktívne podporovať uplatňovanie nových prvkov a najmodernejších vedeckých poznatkov pri skvalitňovaní výchovno – vzdelávacieho procesu, foriem a metód vyučovania, pomáhať pri výchove žiakov mimo vyučovania, pri organizovaní krúžkovej činnosti, školských výletov, exkurzií, lyžiarskych zájazdov, pri organizovaní kultúrnych a športových podujatí, spolupracovať pri zabezpečovaní technického vybavenia školy, organizovať materiálnu pomoc škole a sponzorstvo.
Úlohy ZRŠ: ZRŠ zhromažďuje podnety, názory, rieši pripomienky a požiadavky rodičov, týkajúce sa výchovy a vzdelávania detí v škole a školskom zariadení, prostredníctvom svojich zástupcov rokuje s riaditeľom, učiteľmi a ostatnými pedagogickými pracovníkmi školy. ZRŠ sa zišli v školskom roku 2023/2024 4krát. Schvaľoval sa príspevok do pokladne RZ vo výške 20 €/študijné a učebné odbory/,25 € /nadstavbové štúdium/, schvaľoval sa rozpočet RZ na školský rok 23/24, schvaľovali sa členovia do výboru ZRŠ.
Predsedníčka SRRZ – Darina Tomčová
Podpredseníčka SRRZ - Žaneta Dudeková
Tajomníčka SRRZ – Katarína Bajteková
Pokladníčka SRRZ - Mgr. Marcela Kulinov
- žiacky školský parlament
Školský parlament pri SOŠs-ÉSzKI pracovala v zložení:
Predseda: Denis Opavský IV.A
Podpredseda: Roland Dudek IV.A
Členovia: Alexander Mile IV.A
Isabel Fjnorová II.A
Rebeka Poliaková II.A
Prácu ŠP v školskom roku 2023/2024 možno považovať za uspokojivú. Aktivita samotných členov je dostatočná, zúčastňujú sa takmer na každom školskom podujatí.
Členovia ŠP a koordinátorka sa zúčastňovali viacerých workshopov zameraných na prácu v ŠP, v Nitre, Bratislave, v Žiline.
Dňa 21.11.2023 sa konala v Kine Mier Burza práce. Isabel Fajnorová a Gabriel Nagy sa jej zúčastnili a vzorne propagovali našu školu.
V zimných mesiacoch vznikalo ďalšie číslo školského časopisu.
Alexander Mile a Denis Opavský ako členovia Mestského mládežníckeho parlamentu v ňom aktívne pracovali, zúčastňovali sa viacerých workshopov organizovaných MsÚ.
Isabel Fjnorová a Rebeka Poliaková boli spoluorganizátorkami a hodnotiteľmi súťaže O najkrajšiu vianočnú výzdobu triedy a oceňovali výhercov.
Takmer všetci členovia ŠP sa aktívne zapájali a svedomite propagovali našu školu na Dňoch otvorených dverí, boli nápomocní pri
Členovia sa aktívne zapájali do charitatívnych projektov ako napr. Deň narcisov, Modrý gombík, Darovanie krvi a pod.. V zbierkach šatstva pre SČK boli dokonca organizátormi.
Počet žiakov k 30.06.2024
( §2 ods.1 písm. d)
I.A
18
I.B
23
I.C
22
I.D
8
I.M
17
II.A
21
II.B
14
II.C
18
II.M
18
III.A
19
III.B
17
III.C
23
IV.A
16
I.EXT
29
II.EXT
22
Počet pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a ďalších zamestnancov (§2 ods. 1 písm. e)
Pracovný pomer
Počet pedagogických
Počet nepedagogických
Počet odborných
Počet úväzkov
TPP
31
18
0
46,48
DPP
6
6
1
11,84
Znížený úväzok
6
0
0
2,32
ZPS
2
2
0
4
Údaje o plnení kvalifikačného predpokladu pedagogických zamestnancov
(§2 ods. 1 písm. f)
kvalifikovaní
nekvalifikovaní
spolu
Počet učiteľov
24
0
24
Počet vychovávateľov
6
0
6
Školský psychológ
1
0
1
MOV
7
0
7
Informácie o aktivitách a prezentácii školy alebo školského zariadenia na verejnosti
( §2 ods. 1 písm. g)
Údaje o aktivitách organizovaných školou
Údaje o aktivitách, do ktorých sa škola zapojila
Vydávanie školského časopisu
Okresná olympiáda v anglickom jazyku
Súťaž najkrajšia vianočná výzdoba
divadelné predstavenia Nitra, Bratislava
Školské kolo SOČ
Župná kalokagatia
Tvoríme pre dizajn, návrh a realizácia - súťaž
Odborné prednášky s enviromentálnou tematikou Nové Zámky
FiNNkvíz - súťaž
Medzinárodný deň školských knižníc
Prednáška STU
Súťaž Wocabee
Odborná exkurzia HIEBER Nemecko
Festival EKOTOPFILM
Deň stredoškoláka – súťaže, kvízy pre ZŠ
Hodina deťom
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok ?
Deň narcisov
Vedomosti v pohybe – pre žiakov ZŠ
Odborná prednáška: firma SEMELROK
LVVK Závažná Poruba
Odborná prednáška : firma Caparol,
Súťaž pre ZŠ Mladý remeselník
Odborná prednáška : firma DREVOSTAVBY
Marec mesiac knihy- triedne súťaže
Regionálne centrum – prednáška o architektúre
Podpora nadobúdania zručnosti žiakov ZŠ
Exkurzia : BMI Bramac,
Deň otvorených dverí
Projekt Fulbright
Návštevy Múzea J.Thaina N. Zámky
Exkurzie: firma KNAUF, firma Hieber,
Odborná prednáška fy Schiedel
Mestská knižnica : bezpečne v online svete
Vedomosti v pohybe
Festival jeden svet ( film, debata, dotazník)
Plavecký výcvik Nové Zámky
Riadené rozhovory o duševnom zdraví, šikane, + aktivity podporného tímu
Školské kolo olympiády zo slovenského jazyka a anglického jazyka
Slovíčka s aplikáciou WocaBee rýchlo, jednoducho a efektívne
Školský športový deň, žiaci, zamestnanci
iBobor – informatická súťaž
Stužková slávnosť
Veľtrh Nábytku a bývania Nitra
Tvorba záložiek
Súťaž najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice
Prednáška drogy, trestnoprávna zodpovednosť
Cech maliarov Košice
Príprava súťaže „bezpečne všade“
Divadlo v anglickom jazyku
EKO olympiáda
Súťaž „Oáza pokoja“ fotografická súťaž
Hodina v teréne
Burza práce Nové Zámky
Informácie o projektoch, do ktorých je škola, alebo školské zariadenie zapojené
( §2 ods.1 písm. h)
Názov projektu
Termín začatie realizácie projektu
Termín ukončenia realizácie projektu
Výsledky
podaný
schválený
realizovaný
IROP
2023
2024
x
x
x
Pomáhajúce profesie v edukácií detí a žiakov 3
2024
2025
x
x
x
Župná Kalokagatia
2024
2024
x
x
x
Národný projekt Zmiernenie dopadu pandémie Covid 19- študovne v stredoškolských internátoch
2023
2024
x
x
x
Národný projekt Zmiernenie dopadu pandémie Covid 19 ediT 1
2023
2024
x
x
x
Rozvojový projekt na zlepšenie vybavenia ŠJ
2024
x
x
Vedomosti v pohybe
2024
2024
x
x
x
Plán obnovy v súčinnosti VÚC
2024
2025
x
Informácie o výsledkoch inšpekčnej činnosti vykonanej Štátnou školskou inšpekciou v škole
( §2 ods.1 písm. i)
V školskom roku 2023/2024 nebola vykonaná inšpekcia Štátnou školskou inšpekciou.
Informácie o priestorových podmienkach a materiálno-technických podmienkach školy, alebo školského zariadenia
(§2 ods.1 písm .j)
Počet učební : 25
- klasických: 6
- odborných: 19
- odborná učebňa inštalatérov
- odborná učebňa maliarov
- odborná učebňa murárov
- odborná učebňa elektromechanikov
- odborná učebňa strechárov
- odborná učebňa stolárov
- odborná učebňa mechanik hasičskej techniky
- odborná učebňa geodézie
- odborná učebňa technického vzdelávania
- ateliér umeleckých predmetov
- odborná učebňa stavbárov
- ateliér umeleckých predmetov
- odborná učebňa technologického vzdelávania
- výpočtová technika
- odborná počítačová učebňa
- grafické systémy
- počítačová grafika
- odborná učebňa jazykov I
- odborná učebňa jazykov II
- multifunkčná počítačová učebňa
Počet kabinetov: 6
- (1) pre odborné predmety
- (2) pre všeobecnovzdelávacie predmety
- (2) pre telesnú výchovu
- (1) kabinet výchovného poradcu
Vybavenosť
Našim cieľom bolo vytvoriť pre zamestnancov a žiakov školy príjemné a bezpečné prostredie, ktoré by im umožnilo dosahovať vysokú výkonnosť v práci a učení.
Škola je vybavená odbornými učebňami ako i učebňami všeobecnovzdelávacích predmetov. Triedy sú funkčne vybavené , ich veľkosť a kapacita umožňuje realizovať vzdelávací program na požadovanej úrovni. Škola je vybavená didaktickou a počítačovou technikou. Máme k dispozícii 4 informatické učebne s pripojením na internet. Výhodou je využiteľnosť a kapacita športového areálu, ako aj obnovená telocvičňa, ktorú využívajú nielen žiaci denného štúdia, ale i žiaci ubytovaní na školskom internáte. V priestoroch telocvične sa nachádza posilňovňa.
Pedagogickí zamestnanci majú vytvorené všetky podmienky na vyučovací proces, každý z nich má k dispozícii notebook. V každej triede je nainštalovaný dataprojektor, ktorý umožňuje pedagógom skvalitniť a zefektívniť výchovno-vzdelávací proces.
Sociálne zariadenia sú na dobrej úrovni, škola je vybavená školskou kuchyňou, jedálňou, aulou, spoločenskými miestnosťami, kinosálou, veľkou zasadačkou, školským internátom.
Knižnica školy (pedagogická, žiacka )
V priestoroch školy máme dve knižnice, jednu na úseku teoretického vyučovania a druhú na úseku ŠI. Je potrebné ju dopĺňať o nové tituly, čo je neraz neľahká úloha kvôli finančným dotáciám. Ale aj napriek nedostatku finančných prostriedkov sa snažíme o zakúpenie a dopĺňanie novej odbornej literatúry pre žiakov.
Podmienky školy na výkon odbornej praxe ( vlastné objekty )
Dielne
Počet miestností
Počet miest
Využitie
%
Pracovná činnosť
maliar
1
24
100
cvičenia
elektromechanik
1
12
100
cvičenia
strechár
1
10
100
cvičenia
inštalatér
1
24
100
cvičenia
stolár
3
36
100
cvičenia
murár
1
12
100
cvičenia
Materiálne zabezpečenie v školskom roku 2023/2024
- dokončenie omietky –zateplenie, budova školy – zadná strana
- kúpa a montáž 6 ks radiátorov na chodbách internátu 3,4,6, poschodie
- vonkajšie parapety I. poschodie budova školy
- linoleum nové do zasadačky – dielne
- výmena výmenníka tepla v kotolni
- výmena 4 ks okien v strojovni výťahu
- kazetový strop chodba dielní
- nákup vlnitého plechu na výmenu strechy – staré dielne
- maľovka stropov v dielňach
- nákup termoventilov do izieb na školský internát
- nákup DTD dosiek na výrobu nábytku do stavebného kabinetu a k výchovnej poradkyni
- nákup PC 2 ks dielne MOV a 6 ks TV učitelia
- nákup a osadenie zárubní a dvier na chodbách dielní a kancelárií v dielňach
- nákup a osadenie plastových dverí na budovu strelnice
- nákup sklápacej brány do stolárskej dielne
- výroba poličiek na školský internát
- nákup vysávačov na 3,4,5 poschodie
- maľba stien a soklov na 3. poschodí školského internátu
- výroba skriniek na požiarne prístroje 3,4 a 5 poschodie ŠI
- osadenie mreží + lexan na 5 poschodie ŠI
- nová podlaha linoleum do študovne na 5. poschodí ŠI
- nákup stolnotenisového stolu a spoločenských hier na ŠI
- z projektu vybavenie 7ks PC a 2x tlačiareň do počítačovej miestnosti na ŠI
- dokončenie klimatickej jednotky pre administratívu
- nákup kamier 2 ks ( počítačová miestnosť a kuchynka 3.poschodie ŠI)
- nákup magnetická tabuľa 2 ks
- nákup školských stoličiek a stolov
- nákup fotoaparátu + zrkadlovka+ objektív
- nákup pracovných stolových zostáv 10 ks
- nákup tlačiarní 6 ks OV+TV
- nákup multifunkčných zariadení administratíva
- nákup 4 ks projektory + projekčné plátno 1 ks
- nákup TV prijímača do zborovne
- nákup 3 ks PC do zborovne
- nákup teplovzdušná zváračka OV
- nákup rezačka obkladov
- nákup tlaková pumpa skúšobná
- nákup testovacia pumpa
- nákup píla so spodným ťahom
- nákup teplovodných ohrievačov
- nákup gola sady 6 ks
- nákup rebrík 1 ks
- nákup posuvného vozíka
- nákup sady akumulátorového náradia 3 ks
- nákup výstavných panelov 4 ks
- nákup stroja nárezového do školskej kuchyne
- nákup skartovačky 1 ks
- nákup termokamery
- nákup katedra 3 ks
- klincovačka
- REMS čelusť 3 ks
- digitálny elektromer
- rezačka obkladov
- doraz lineárny a doraz na frézovací stôl Erika
Informácie o oblastiach, v ktorých škola alebo školské zariadenie dosahuje dobré výsledky, o oblastiach, v ktorých má škola alebo školské zariadenie nedostatky
(§2 ods.1 písm. k)
SILNÉ STRÁNKY
SLABÉ STRÁNKY
čoskoro 60 ročná tradícia školy so zameraním na stavebníctvo
Spolupráca so školami podobného typu v anglicky hovoriacich krajinách
Duálne vzdelávanie
Pokles záujmu žiakov učebné odbory
Ponuka širokého programu študijných a učebných odborov
Nezáujem odborných pracovníkov pracovať v školstve
Poskytovanie všetkých úrovní vzdelávania v oblasti stavebníctva
Nezáujem mladých pedagógov, psychológov, o prácu v školstve
Profesionalita, kvalita a skúsenosť pedagogických zamestnancov
Vysoký počet žiakov so sociálne znevýhodnených a neúplných rodín
Komplexnosť školy ( škola, jedáleň, dielne, školský internát, športový areál)
Nedostatok finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na nové investície, rozvoj a údržbu
Psychologické poradenstvo priamo v škole
Vysoká byrokracia pri projektoch
Členstvá v Cechu strechárov a maliarov
Poloha školy mimo mesto
PRÍLEŽITOSTI
RIZIKÁ
Revitalizácia a modernizácia priestorov školy, dielní a ŠI
Navyšovanie poplatkov – školská jedáleň, ŠI
Využiteľnosť kvalitných športovísk a priestorov školy - prenájom
Veľká rôznorodosť ponúk stredných škôl v regióne
Zviditeľňovanie sa v médiách
Nízka vedomostná úroveň žiakov ZŠ a nedostatočná spolupráca ZŠ
Aktivity školy v rámci mesta, kraja a dobrá a funkčná spolupráca so zriaďovateľom
Nárast výchovných problémov s výskytom sociálno-patologických javov u mládeži
Výborná spolupráca s podnikateľským prostredím a tým zabezpečenie kvalitnejšej prípravy absolventov
Slabá spolupráca zo strany rodičov problémových detí.
Možnosť vzdelávania sa pedagógov
Zvýšený nárast žiakov so zdravotným znevýhodnením ( žiaci ŠVVP)
Počet žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
( § 2 ods.4 písm. a)
V školskom roku 2023/2024 k 30.06.2024 sme mali 39 žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Kód odboru
Názov odboru
Počet žiakov so ŠVVP
2447 K
mechanik hasičskej techniky
3
3650 M
staviteľstvo
2
3348 M
tvorba nábytku a interiéru
1
3659 L
stavebníctvo
5
2683 H 11
elektromechanik -SPT
2
3355 H
stolár
9
3661 H
murár
2
3675 H
maliar
5
3678 H
inštalatér
3
3684 H
strechár
2
3686 F
stavebná výroba
5
Spolu
39
Trieda
Kód odboru
Názov odboru
Plán výkonov 2024/2025
Počet prijatých žiakov 2024/25
I.A
3348 M
tvorba nábytku a interiéru
8
7
3650 M
staviteľstvo
8
11
3965 M
bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
8
11
I.B
3661 H
murár
12
11
3675 H
maliar
8
9
3678 H
inštalatér
10
9
I.C
2683 H 11
elektromechanik - SPT
8
8
3355 H
stolár
10
10
3684 H
strechár
8
5
I.D
3686 F
stavebná výroba
17
10
Spolu
80/17
81/10
Počet prijatých žiakov do prvého ročníka v školskom roku, v ktorom sa správa vypracúva
( § 2 ods.4 písm. b)
O D B O R Y
(kód - zameranie)
Š T U D I J N É
Počet prihlášok
3650 M
staviteľstvo
14
3965 M
bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
12
3348 M
tvorba nábytku a interiéru
17
2675 L02
elektrotechnika - výroba a prevádzka strojov a zariadení
14
3659 L
stavebníctvo
26
U Č E B N É
2683 H 11
elektromechanik-silnoprúdová technika
17
3355 H
stolár
15
3661 H
murár
14
3675 H
maliar
14
3678 H
inštalatér
13
3684 H
strechár
5
3686 F
stavebná výroba
8
Spolu za SŠ:
169
Počet uchádzačov, ktorí úspešne vykonali prijímaciu skúšku
( §2 ods. 4 písm.d)
Študijný odbor
Počet žiakov, ktorí úspešne vykonali PS
Počet žiakov bez PS T9 nad 80% MAT
Počet žiakov bez PS T9 nad 80% SJL
Počet zapísaných žiakov do 1. ročníka 2023/2024
3650 M staviteľstvo
18
0
1
8
3965 M bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
21
1
0
6
3348 M tvorba nábytku a interiéru
16
1
1
8
Spolu:
55
2
2
22
Nadstavbové štúdium
Študijný odbor
Počet žiakov prijatých bez prijímacej skúšky
Počet zapísaných žiakov do 1. ročníka 2023/2024
3659 L stavebníctvo
29
29
2675 L elektrotechnika
8
8
Spolu:
37
37
Učebné odbory
Počet žiakov prijatých bez prijímacej skúšky
Počet zapísaných žiakov do 1. ročníka 2023/2024
2683 H 11 elektromechanik - SPT
8
8
3355 H stolár
8
8
3661 H murár
11
11
3675 H maliar
8
8
3678 H inštalatér
8
8
3684 H strechár
6
6
3686 F stavebná výroba
16
16
SPOLU
65
65
Zoznam študijných odborov a zoznam učebných odborov a ich zameraní, v ktorých škola zabezpečuje výchovu a vzdelávanie a v ktorom sa odborné vzdelávanie a príprava uskutočňuje v systéme duálneho vzdelávania
( §2 ods.4 písm.e)
Trieda
VJ
uč./ štud.odb.
kód odboru
ŠkVP
I.A
SJ
BOZP
3965 M
sto/01092021-BOZP
staviteľ
3650M
stav/01092015-staviteľ
TNaI
3348 M
sdrev/01092021TNaI
II.A
SJ
BOZP
3965 M
sto/01092021-BOZP
staviteľ
3650M
stav/01092015-staviteľ
TNaI
3348 M
sdrev/01092021TNaI
III.A
SJ
BOZP
3965 M
sto/01092021-BOZP
staviteľ
3650M
stav/01092015-staviteľ
TNaI
3348 M
sdrev/01092021TNaI
IV.A
SJ
staviteľ
3650M
stav/01092015-staviteľ
MHT
2447K
stroj/01092020-MHT
I.B
SJ
maliar
3675H
stav/01092019-maliar
murár
3661H
stav/01092019-murár
inštalatér
3678H
stav/01092019-inštalatér
I.C
SJ
elektromechanik
2683H11
elektro/01092019-elektromechanik
stolár
3355H
drev/01092019-stolár
strechár
3684H
stav/01092019-strechár
II.B
SJ
maliar
3675H
stav/01092019-maliar
murár
3661H
stav/01092019-murár
strechár
3684H
stav/01092019-strechár
II.C
elektromechanik
2683H11
elektro/01092019-elektromechanik
inštalatér
3678H
stav/01092019-inštalatér
stolár
3355H
drev/01092019-stolár
III.B
SJ
murár
3661H
stav/01092019-murár
maliar
3675H
stav/01092019-maliar
inštalatér
3678H
stav/01092019-inštalatér
III.C
SJ
strechár
3684H
stav/01092019-strechár
stolár
3355H
drev/01092019-stolár
elektromechanik
2683H11
elektro/01092019-elektromechanik
I.M
SJ
stavebníctvo
3659L
stav/01092018SJ
elektrotechnika
2675L02
elektro/01092018SJ
II.M
SJ
stavebníctvo
3659L
stav/01092018SJ
elektrotechnika
2675L02
elektro/01092018SJ
I.D
SJ
SV
3686F
stav/01092015-sv
II.D
SJ
SV
3686F
stav/01092015-sv
Výsledky hodnotenia žiakov podľa poskytovaného stupňa vzdelania
(§2 ods.4 písm.f)
- prospech
Prospech žiakov študijných odborov a nadstavbového štúdia
Školský rok 2023/2024
Škola
SOŠs – ÉSzKI, Nitrianska cesta 61,
Nové Zámky
∑
žiakov
∑
vyznamenaní
∑
prospel veľmi dobre
∑
Prospeli
∑
Neprospeli
∑
Neklasifik.
SPOLU
109
21
38
48
2
0
Prospech žiakov učebných odborov
Školský rok 2023/2024
Škola
SOŠs – ÉSzKI, Nitrianska cesta 61,
Nové Zámky
∑
žiakov
∑
vyznamenaní
∑
prospel veľmi dobre
∑
Prospeli
∑
Neprospeli
∑
Neklasifik.
SPOLU
117
21
35
56
3
2
Prospech žiakov učebného odboru 3686 F stavebná výroba
Školský rok 2023/2024
Škola
SOŠs – ÉSzKI, Nitrianska cesta 61,
Nové Zámky
∑
žiakov
∑
vyznamenaní
∑
prospel veľmi dobre
∑
Prospeli
∑
Neprospeli
∑
Neklasifik.
SPOLU
16
2
1
10
2
1
- správanie
Hodnotenie správania žiakov študijných odborov
Školský rok 2023/2024
Škola
SOŠs – ÉSzKI, Nitrianska cesta 61,
Nové Zámky
∑
žiakov
1.st.
2.st.
3.st.
4.st.
∑ znížených známok
∑ vylúčených
Pozn.
SPOLU
74
73
1
0
0
1
0
Pozn.: Žiakom nadstavbového štúdia sa správanie nehodnotí.
Hodnotenie správania žiakov učebných odborov
Školský rok 2023/2024
Škola
SOŠs – ÉSzKI, Nitrianska cesta 61,
Nové Zámky
∑
žiakov
1.st.
2.st.
3.st.
4.st.
∑ znížených známok
∑ vylúčených
Pozn.
SPOLU
117
105
7
4
1
12
0
Hodnotenie správania žiakov učebného odboru 3686 F stavebná výroba
Školský rok 2023/2024
Škola
SOŠs – ÉSzKI, Nitrianska cesta 61,
Nové Zámky
∑
žiakov
1.st.
2.st.
3.st.
4.st.
∑ znížených známok
∑ vylúčených
Pozn.
SPOLU
16
10
0
2
4
6
0
- dochádzka
Prehľad dochádzky žiakov študijných odborov
Školský rok 2023/2024
Škola
SOŠs – ÉSzKI, Nitrianska cesta 61,
Nové Zámky
∑
žiakov
∑
Vymeškané hod. spolu
∑
Ospravedlnených hodín
Ø
Ospravedlne-né na žiaka
∑
Neospravedlnené hodiny
Ø neospra-vedlnené
na žiaka
SPOLU
109
18099
17654
161,96
445
4,08
Prehľad dochádzky žiakov učebných odborov
Školský rok 2023/2024
Škola
SOŠs – ÉSzKI, Nitrianska cesta 61,
Nové Zámky
∑
žiakov
∑
Vymeškané hod. spolu
∑
Ospravedlnených hodín
Ø
Ospravedlne-né na žiaka
∑
Neospravedlnené hodiny
Ø neospra-vedlnené
na žiaka
SPOLU
117
22280
21102
180,35
1178
10,06
Prehľad dochádzky žiakov učebného odboru 3686 F stavebná výroba
Školský rok 2023/2024
Škola
SOŠs – ÉSzKI, Nitrianska cesta 61,
Nové Zámky
∑
žiakov
∑
Vymeškané hod. spolu
∑
Ospraved. hodín
Ø
Ospraved. na žiaka
∑
Neospravedl. Hod
Ø neospra-vedlnené
na žiaka
SPOLU
16
5004
4427
276,68
288,5
18,03
Výsledky úspešnosti školy pri príprave žiakov na výkon povolania
( §2 ods.4 písm.g)
Maturitné skúšky sa konali v školskom roku 2023/2024 v termíne od 20.05.2024 do 23.05.2024
VÝSLEDKY EČ
VÝSLEDKY PFIČ
ÚSTNA SKÚŠKA
úroveň
úspešnosť %
predmet
úroveň
úspešnosť%
1
2
3
4
5
SJL
x
x
x
x
x
3
13
14
4
0
AJ
B1
x
x
x
x
10
13
8
3
0
PČOZ
12
11
6
5
0
TČOZ
11
9
13
1
0
VÝSLEDKY ÚSTNEJ FORMY INTERNEJ ČASTI MS
Trieda
IV.A
II.M
Počet žiakov prihlásených na MS
16
18
Počet žiakov, ktorí splnili podmienky na
pristúpenie k MS v riadnom termíne
16
18
Počet žiakov, ktorí úspešne ukončili MS v riadnom termíne
16
18
Počet žiakov, ktorí majú povolené vykonať MS v sept. 2024
0
0
Počet žiakov, ktorí úspešne vykonali MS v mimoriadnom termíne september 2024
0
0
Počet žiakov, ktorí majú povolené vykonať MS vo februári 2025
0
0
Záverečné skúšky sa konali v školskom roku 2023/2024 na našej škole v termíne od 17.06.2024 do 20.06.2024
Učebný odbor
Počet žiakov
PV
PVD
P
Skúšku
nekonali
3684 H
strechár
12
6
6
0
0
3678 H
inštalatér
13
11
1
1
0
3355 H
stolár
12
8
1
3
0
2683 H 11
elektromechanik-silnopr. technika
11
8
0
3
0
3675 H maliar
7
2
1
4
0
3661 H
murár
7
4
2
1
0
3686 F stavebná výroba
6
2
2
1
1
Výsledky uplatniteľnosti žiakov na trhu práce alebo úspešnosti prijímania žiakov na ďalšie štúdium
( §2 ods. 4 písm. h)
V úzkej spolupráci s ÚPSVaR je preukázateľné, že absolventi našich učebných a študijných odborov sa vedia uplatniť na trhu práce nie len na Slovensku ale aj v zahraničí.
Vykonávanie odbornej praxe žiakov vyšších ročníkov u zamestnávateľov, v systéme duálneho vzdelávania je pre nich prínosom, nakoľko získavajú vedomostí a zručností v reálnom pracovnom prostredí, osvojujú si pracovné návyky, komunikujú s klientom, riešia operatívne vzniknuté problémy, majú možnosť zoznámiť sa s novinkami v oblasti materiálov ako aj novými technológiami dostupnými na trhu, v širšom rozsahu než má škola možnosti. Absolventi majú možnosť zoznámiť sa s novinkami v oblasti materiálov ako aj novými technológiami v stavebníctve, čo im umožní uplatniť sa v podmienkach veľkých, stredných i malých podnikoch prípadne SZČO.
Absolventi učebných a študijných odborov sú kvalifikovaní pracovníci so širokým odborným profilom, schopní samostatne vykonávať základné odborné technické a technologické činnosti v odvetví stavebníctva, v oblasti výroby stavieb, ich údržby, obnovy a rekonštrukcie. Poznajú prírodovedné zákonitosti svojho odboru a vedia ich prakticky využívať pri riešení odborných úloh. Ovládajú príslušné pracovné pomôcky, náradie, stroje a zariadenia, materiály, stavebné konštrukcie, technológie výroby stavebných materiálov, stavebných prvkov a konštrukcií, kontrolu kvality prevedených prác, ekonomiku, výroby a služieb v odbore. Sú schopní orientovať sa v projektovej dokumentácii, poznajú vlastnosti materiálov a vedia správne voliť technologické postupy prác, poznajú základné zákonitosti fungovania spoločnosti a vplyv ekonomických, politických, sociálnych a kultúrnych aspektov na jej kvantitatívne a kvalitatívne zmeny. Sú schopní pracovať v tíme, aktívne sa podieľať na organizácii a riadení pracoviska. Sú schopní v práci uplatňovať moderné metódy, technológie a štýly prác, logické myslenie, samostatnosť, zodpovednosť a iniciatívu. Po praxi sú pripravení samostatne vykonávať činnosť v povolaní.
Ďalší odborný rozvoj absolventov je možný vzdelávaním v nadstavbovom štúdiu pre absolventov 3. ročných učebných odborov vykonaním maturitnej skúšky. Podmienkou je ukončenie trojročného štúdia výučným listom a vysvedčením o záverečnej skúške.
V nadstavbovom dvojročnom štúdiu v odbore 3659 L stavebníctvo a získajú vzdelanie na úrovni ISCED 3A. Týmto majú absolventi učebných a študijných odborov garantované získanie aktuálnych vedomostí, zručností a kompetencií v závislosti od potrieb zamestnávateľov. Výhodou je, že žiaci majú hneď po skončení štúdia možnosť sa zamestnať a firmy si tak môžu vychovať svojich budúcich zamestnancov priamo u seba.
Informácie o finančnom zabezpečení výchovno-vzdelávacej činnosti školy alebo školského zariadenia
(§2 ods.5 písm. a)
Škola
V kalendárnom roku 2023 boli poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu na vzdelávanie žiakov nasledovne:
- 813 566,00 € (mzdy zamestnancov)
- 280 724,04 € (zákonné sociálne a zdravotné poistenie)
- 321 469,23 € (na prevádzku)
finančné prostriedky na vzdelávacie poukazy boli poskytnuté vo výške 9 837,00 €.
Príspevok na vzdelávacie poukazy bol použitý nasledovne:
- materiál ku krúžkovej činnosti 9 837,00 €
finančné prostriedky na digitálnu transformáciu vzdelávania boli poskytnuté vo výške 4 660,00 €.
Príspevok na digitálnu transformáciu bol použitý nasledovne:
- Všeobecný materiál 2 589,40 €
- Softvér 2 070,60 €
finančné prostriedky na učebné pomôcky boli poskytnuté a čerpané vo výške 4 290,00 €
finančné prostriedky na LVVK boli poskytnuté vo výške a čerpané 1 950,00
finančné prostriedky na odchodné boli poskytnuté a čerpané vo výške 5 864,00 €
finančné prostriedky na štipendiá boli poskytnuté a čerpané vo výške 1 134,35 €
SPOLU: 1 443 494,62 €.
V kalendárnom roku 2023 boli poskytnuté prostriedky ( mzdy, odvody na školského psychológa) z Národného projektu Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov nasledovne:
1AC1: 10 437,01 €
1AC2: 1 841,84 €
1AC3: 1 857,51 €
SPOLU: 14 136,36 €
V kalendárnom roku 2023 boli poskytnuté prostriedky z rozpočtu VUC Nitra nasledovne:
- energie: 10 000,00 €
- poistenie majetku: 5 588,59 €
- súťaže: 2 548,00 €
- mzda, odvody, Projekt MPC (decembrová výplata 2023): 1 705,71 €
SPOLU: 19 842,30 €.
V kalendárnom roku 2023 boli prostriedky od iných fyzických osôb a právnických osôb za prenájom priestorov a zariadenia škôl alebo školských zariadení v čase, keď sa nevyužívajú na výchovno-vzdelávací proces vo výške 42 780,86 €.
Za kalendárny rok 2023 rok bol zisk z podnikateľskej činnosti vo výške 0,00 €.
Jedáleň
V kalendárnom roku 2023 boli poskytnuté prostriedky z rozpočtu VUC Nitra nasledovne
- 41 533,90 € (mzdy zamestnancov)
- 14 688,73 € (zákonné sociálne a zdravotné poistenie)
- 13 051,37 € (na prevádzku)
- SPOLU: 69 274,00 €
Internát
V kalendárnom roku 2023 boli poskytnuté prostriedky z rozpočtu VUC Nitra nasledovne
- 112 089,30 € (mzdy zamestnancov)
- 38 094,07 € (zákonné sociálne a zdravotné poistenie)
- 36 035,63 € na prevádzku
- SPOLU: 186 219,00 €
V kalendárnom roku 2023 boli príspevky od žiakov, rodičov alebo inej osoby, ktorá má voči žiakovi vyživovaciu povinnosť, na čiastočnú úhradu nákladov spojených s výchovou, pobytom, ubytovaním a stravovaním v školských internátoch, špeciálnych výchovných zariadeniach a zariadeniach školského stravovania vo výške:
- ubytovanie 36 039,74 €
- stravovanie 74 837,87 €
Informácie o aktivitách školy alebo školského zariadenia, ktoré realizuje pre deti alebo pre žiakov v ich voľnom čase
( §2 ods.5 písm.b)
názov krúžku
vedúci krúžku
Krúžok prvej pomoci
Ing. František Fabó
Krása dreva
Bc. Ján Fabián
Pohybom ku zdraviu
Bc. Ivo Nagy
Futbalový krúžok
Mgr. Stanislav Pěčonka
Šikovné ruky
Mgr. Henrieta Nagyová
Stavebníctvo vo svete
Ing. Vojtech Végh
Cvičná firma
Ing. Mgr. Gabriela Rogozánová
Architektonický krúžok
Ing. arch. Silvia Husárová, PhD.
Konverzácia v anglickom jazyku
Mgr. Klaudia Ježová
ECO-desing
Ing. Alica Lászlóová
Tanečný krúžok
Ing. Dajana Sporná
Remeselníci
Mgr. Július Ostrožlík
Po stopách murárov
Ing. Gabriela Búriová
Šport pre všetkých
Mgr. Dana Janečková
Výtvarný krúžok
Mgr. Mária Pšenáková
Elektro krúžok
Zoltán Surányi
Iné skutočnosti, ktoré sú pre školu alebo školské zariadenie podstatné
( §2 ods.5 písm.d)
Vychovávatelia pri svojej činnosti brali pritom do úvahy skladbu žiakov vo výchovných skupinách, sociálne zloženie, ich mentalitu, nároky, možnosti ako aj ich potreby. Pritom však najdôležitejšie bolo rešpektovať individuálny prístup k týmto žiakom.
Cielene napomáhali rozvoju tých stránok osobnosti mladého človeka, ktoré majú rozhodujúci význam pre výchovu k samostatnosti, angažovanosti, utváraniu návykov na cieľavedomé, vhodné a tvorivé využívanie voľného času a neformálne vzdelávanie smerujúce k začleneniu sa do multikultúrnej a informačnej spoločnosti.
Vhodne zvolenými prednáškami, workshopmi, besedami a individuálnymi rozhovormi so žiakmi na aktuálne témy prispeli k úplnému eliminovaniu šikanovania žiakov medzi sebou. Počas šk. roka sme neriešili žiaden prípad požívania drog žiakmi.
Cieľom záujmovej činnosti bolo odkrývanie talentov a rozširovanie duševného obzoru, vedomosti a zručnosti mládeže. Prostredníctvom záujmovej činnosti sme aktivizovali aj žiakov z menej podnetného prostredia.
Rezervou nášho pôsobenia je lepšie využívanie voľného času žiakov, hlavne podchytenie tých, ktorí využívajú voľný čas neefektívne, čo prispeje i k zlepšeniu disciplíny v internáte. V rámci hlavnej činnosti bude dôležité zlepšiť ponuku výchovno-vzdelávacej činnosti, hlavne rozšíriť škálu metód, foriem a prostriedkov pôsobenia na žiakov.
Do výchovnej činnosti by bolo vhodné viac zaraďovať aj nové formy ako napr. brainstorming, subsidiartia, participácia, dramatizácia, tréning, mediácia a pod.
Komunikácia medzi žiakmi a vychovávateľmi, medzi rodičmi a vychovávateľmi i medzi žiakmi navzájom je na dobrej úrovni.
V materiálno-technickom zabezpečení bolo pozitívom zlepšenie podmienok na ubytovanie žiakov a vynovenie spoločných priestorov.
Ciele a ich vyhodnotenie v školskom roku 2023/2024
- Naplnenie plánovaného stavu žiakov podľa kapacity ŠI
Kapacita ŠI nebola na 100 % naplnená. V dostatočnom časovom predstihu, pred jarnými prázdninami, sme rozdali žiakom ubytovaným v ŠI a všetkým stredným školám v Nových Zámkoch a okolia „Žiadosti o prijatie na školský rok 2023/2024“. K naplneniu kapacity prispela aj webová stránka, kde sú zverejňované priebežne všetky aktivity organizované pre ubytovaných žiakov.
- Zvýšenie účasti žiakov na VVČ a záujmovej činnosti
V uplynulom školskom roku sme získali vzdelávacie poukazy na záujmovú činnosť. Dvaja vychovávatelia vedú záujmový útvar zameraný na činnosti, ku ktorým má blízky vzťah. Väčšinou žiaci navštevujú záujmový útvar v tej skupine, do ktorej sú priradený. Majú však aj možnosť podľa svojho záujmu sa zapájať i do činností iných krúžkov a aktivít inej výchovnej skupiny.
- Budovanie dobrovoľnej účasti žiakov na prácach súvisiacich s environmentálnym zameraním
Tento druh aktivít zaujíma najmä chlapcov, ktorí vypomáhajú pri skrášľovaní okolia ŠI spolu s dievčatami. Pripravujú nástenky s environmentálnou tematikou, propagujú a zapájajú aj ostatných žiakov do separovaného zberu. Vychovávateľka, Mgr. H. Nagyová spolu so žiakmi vypracovala „Ekologické desatoro“
- Zapojenie vychovávateľov do profesijného rozvoja prostredníctvom vzdelávania pedagogických zamestnancov
Vedúca vychovávateľka absolvovala „Základné funkčné vzdelávanie“. Všetci vychovávatelia si v uplynulom školskom roku absolvovali aktualizačné vzdelávanie/webináre v rozsahu 10 hodín. Témy vzdelávania:
- Ako horieť a nevyhorieť
- Komunikácia a práca s informáciami – nová tematická oblasť výchovy v školskom prostredí
Pravidelné činnosti: príprava na vyučovanie, sebaobslužné činnosti, výchovno-vzdelávacie aktivity podľa záujmu žiakov, činnosť záujmových krúžkov, činnosť žiackej rady, týždenné upratovanie, separovanie odpadu.
Priebežné činnosti: výchovné kurzy, celointernátne podujatia (privítanie prvákov, vianočný večierok, karneval, rozlúčka s maturantmi...a pod.), aktualizácia nástenných novín, posedenia výchovných skupín, starostlivosť o životné prostredie, pohybové a športové aktivity a súťaže, vedomostné kvízy v rámci výchovných skupín a pod.
Nepravidelné činnosti: individuálna záujmová činnosť ( návšteva posilňovne, knižnice, pozeranie videa, televízie), celointernátne podujatia (zhromaždenia, exkurzie, hromadné akcie), ceolinternátne súťaže (vedomostné, kultúrne, športové)
Výchovné pôsobenie sa zameriava na upevňovanie a vytváranie sebaobslužných návykov v oblasti hygieny, starostlivosti o oblečenie, obuv, osobné veci, k udržiavaniu čistoty a poriadku. Dôležitá je tiež oblasť ovplyvňovania stravovacích návykov so snahou podporovať zdravé návyky, pestré zloženie stravy, pitný režim, kultúru stravovania a pod. Všímať si správanie, oblečenie a vyjadrovanie žiakov, poskytovať žiakom veku primeraným spôsobom dostatok informácií o extrémizme, menej dôverovať neovereným zdrojom poznatkov, dokázať verifikovať informácie.
K realizácii cieľov prispeli i celointernátne aktivity:
Názov aktivity
Forma realizácie
Ukážka
Termín
Obhliadka mesta
Exkurzia
September
Parlamentné voľby – poučenie prvovoličov
Posedenie
September
Mesto a miesto , kde študujem
Prednáška
Október
Návšteva Múzea J. Thaina
Výstava
Október
Návšteva Bowling klubu
Športové zábavné popoludnie
Október
Čarodejnícky večer
Karneval
November
Stolný tenis
Turnaj
November
Návšteva Múze J. Thaina
Výstava „Chlebom a vínom“
November
Daj veciam druhú šancu
Minibazár
November
Čajový večierok Šípkovej Ruženky
Večer s hudbou
December
Posedenie pri sviečke "Advent“
Posedenie
December
Mikulášsky večierok
kultúrny program, zábava s hudbou
December
Vianočné trhy
Popoludnie s vianočnou atmosférou
December
Biliard
vianočný turnaj
December
Protidrogová prevencia
beseda
Január
Počítačová miestnosť versus študovňa
Prestavba, maľovanie, zariadenie
Január
Fašiangy
Pyžamové párty v rámci VS
Január
Zdravá výživa- stretnutie s trénermi vo fitness
prednáška v knižnici A. Bernoláka diskusné fórum
Február
Požiarny poplach
Cvičenie
Február
Čarovná ceruzka
Návšteva Knižnice A.Bernoláka
Február
Valentínsky večierok
posedenie, zábava, prekvapenie diskusia, testy...
Február
Politické minimum- prezidentské voľby
Okrúhly stôl – práva a povinnosti
Marec
DARTS
súťaž medzi VS
Marec
Súčinnosť v príprave slávnosti IROP
Jarná brigáda, skrášlenie okolia
Marec
Koncert učiteľov
hudobné predstavenie
Marec
Generálna očista ŠI
súťaž o najkrajšiu izbu
Apríl
Deň Zeme
Piknik pri jazierku
Apríl
Volejbal
Turnaj
Máj
Svetový deň bez tabaku
motivačná prednáška
Máj
Palacinkový festival
Zábavné pečenie palaciniek
Máj
Deň detí – Guláš party
príprava, varenie, hostina, zábava
Jún
Thomas Bilisich – športové kluby NZ
Prednáška v knižnici A.Bernoláka
Jún
Deň spomienok
Rozlúčka s maturantmi
Jún
Chytáme bronz a D vitamin
Návšteva kúpaliska
Jún
Rozlúčkové posedenie VS
Diskusia, hodnotenie, reflexia
Jún
Všetky aktivity a podujatia boli realizované v súlade s Plánom činnosti ŠI a podľa mesačných a týždenných plánov a podľa ponuky partnerov a inštitúcií.
Údaje o počte žiakov ŠI
V internáte sú žiaci OA, SPŠE, HOS, DAS, SOŠs-ÉSzKI, Gymnázium, Business Academy – Obchodná akadémia /bilingválna škola, Súkromná SOŠ s VJM Kolárovo . Žiaci pochádzajú z regiónov Slovenska, Ukrajiny a Srbska.
V školskom roku 2023/2024 na ubytovanie nastúpilo 137 žiakov z nasledovných škôl:
SOŠ HsaO
25
OA Šurany
2
SOŠ stavebná
35
Spojená škola
54
SOŠ DaS
9
SOŠ T.V. Prievidza
7
Gymnázium M.R.Štefánika
0
Súkromná SOŠ Kolárovo
5
spolu
137
/stav : k 15.9.2023/
Správa bola vypracovaná na základe podkladov jednotlivých úsekov školy, týkajúcich sa výchovno – vyučovacích výsledkov, materiálového a finančného zabezpečenia školského roka 2023/2024.